Usuwanie ganglionu

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Ganglion to guz torbielowaty wypełniony płynem lub substancją galaretowatą. Najczęściej występuje w obrębie nadgarstka lub w okolicy stopy czy stawu kolanowego. Powstaje w okolicy ścięgien oraz torebek stawowych i często bywa konsekwencją urazu lub przeciążeń w okolicy nadgarstka np. przez powtarzalne ruchy, lub sport. Pomimo małej inwazji wizualnej spowodowanej torbielą nie powinno się bagatelizować występowania galionu i zaleca się od razu podjęcie środków zapobiegawczych jak kontakt ze specjalistą.

Wskazania do leczenia:
  • ból podczas próby ruchu nadgarstkiem, stopy, kolana
  • wzmożona wrażliwość na dotyk
  • odczyn zapalny
  • ograniczona ruchomość ręki, kolana, stopy.

Zabieg
Operacja jest najskuteczniejszą formą pozbycia się galionu. Polega na usunięciu torbieli wraz z torebką stawową lub pochewką ścięgnistą. Zabieg przeprowadza się w w znieczuleniu miejscowym, gdzie chirurg wykonuje nacięcie i usuwa torbiel. Następnie lekarz zaszywa miejsce zabiegu i zakłada jałowy opatrunek. Nacięcie jest niewielkie a po zagojeniu praktycznie niewidoczne. Zabiegi usunięcia galionu gwarantują eliminację bólu stawów i pozwalają na szczegółowe rozpoznanie ewentualnych zmian patologicznych. Należy również nadmienić, że nie jest to zabieg bolesny i nie ma potrzeby się go bać.

Zalety zabiegu:

  • ograniczenie dolegliwości bólowych
  • estetyczny wygląd
  • szczegółowe rozpoznanie ewentualnych zmian patologicznych.

Rehabilitacja
Po zabiegu usunięcia ganglionu lekarz unieruchamia staw na kilka dni. Czasami konieczne jest krótkotrwałe zastosowanie szyny ograniczającej ruchy nadgarstka lub palca. Jak najszybciej wprowadza się ruchy zgięcia i wyprostu nadgarstka, stopniowo zwiększając zakres ruchu. Powrót do pełnej aktywności jest możliwy przeważnie po około 3 tygodniach od zabiegu. Po zabiegu należy oszczędzać stawy i nie przeciążać operowanego miejsca.

KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.
GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  07:00 – 21:00

Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu