Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w naszej klinice w Krakowie

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL), należy do jednych z najczęstszych kontuzji w obrębie stawu kolanowego. Na kontuzję tą narażone są osoby aktywnie fizycznie, uprawiające sporty rotacyjne, w szczególności piłkę nożną, tenis, czy narciarstwo lub snowboard.

Objawy urazu więzadła krzyżowego przedniego

Więzadło krzyżowe przednie, określanego skrótem ACL (anterior cruciate ligament), jest narażone na rozmaite urazy i kontuzje. Wśród objawów wskazujących na jego uszkodzenie wyróżnia się:

  • intensywny ból podczas urazu,
  • tendencja kolana do uciekania,
  • uczucie niestabilności kolana,
  • duży obrzęk,
  • krew w płynie stawowym.

Rekonstrukcja ACL – na czym polega?

Rekonstrukcja ACL polega na odbudowie zerwanego więzadła krzyżowego przedniego. By tego dokonać, pobiera się najpierw fragment ścięgna z mięśnia półścięgnistego lub mięśnia smukłego. Można także pobrać fragment ścięgna czworogłowego uda lub więzadła rzepki. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z tkanek organicznych, wówczas korzysta się z tworzywa sztucznego. Wybrany materiał służy do uformowania nowego więzadła w kolanie. Dokonuje się tego poprzez przymocowanie wybranego materiału do kości piszczelowej za pomocą specjalistycznych śrub i kotwic chirurgicznych.

Zabieg rekonstrukcji ACL wykonuje się metodą artroskopową. Oznacza to, że dla potrzeb operacji nie dokonuje się otwarcia kolana, lecz jedynie wprowadza się do jamy stawu minikamerę oraz mikroskopine narzędzia chirurgiczne, za pomocą których ocenia uszkodzenie więzadła ACL i pozostałe struktury stawu (więzadło krzyżowe tylne, łąkotki, chrząstkę stawową, błonę maziową). Chirurg usuwa patologiczne zmiany mogące stanowić przyczynę bólu kolana oraz naprawia uszkodzone struktury, np. zaopatruje ubytki chrząstki stawowej i zszywa łąkotkę, która często ulega jednoczesnemu pęknięciu podczas urazu kolana prowadzącego do zerwania ACL, następnie chirurg preparuje przeszczep. Nowe więzadło wprowadza się do stawu i stabilizuje w kości tak, aby jego przebieg i napięcie były jak najbardziej zbliżone do anatomicznego więzadła.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rekonstrukcji ACL, czyli więzadeł krzyżowych  przednich w naszej klinice w Krakowie.

Dlaczego powinieneś wykonać rekonstrukcję ACL w naszej klinice w Krakowie?
  • Najnowocześniejszy sprzęt i technika operacyjna
  • Mało inwazyjne procedury zabiegowe, pozwalające pacjentowi na błyskawiczną rekonwalescencję i powrót do pełnej formy
  • Dostępność na miejscuj infastruktury diagnostycznej: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, rentgen, usg
  • Kompleksowa opieka lekarza ortopedy oraz fizjoterapeuty, uruchomienie dedykowanego programu rehabiltacyjnego tuż po zabiegu
  • Szybkie terminy zabiegów operacyjnych – realizowane do tygodnia od konsultacji
  • Bezpłatny parking dla pacjentów znajdujący się bezpośrednio pod kliniką
Rehabilitacja po zabiegu

Kluczem do pełnego powrotu do formy po rekonstrukcji ACL jest wdrożenie odpowiednio dobranej rehabilitacji, która jest integralną częścią leczenia.

W przypadku zerwanego więzadła rehabilitacja polega ona na wspomaganiu procesu regeneracji tkanek oraz na przywracaniu właściwej biomechaniki  stawów.

Pierwszy etap terapii: to przede wszystkim walka z obrzękiem, bólem oraz krwiakami. W tym okresie Pacjent powinien bardzo się oszczędzać i schładzać kolano oraz chodzić o kulach.
Kolejny etap Następnie następuje poprawa zakresu ruchu i przeciwdziałanie zanikom mięśniowym. Trzeci etap to pogłębianie czucia głębokiego oraz widoczna poprawa stabilizacji czynnej mięśniowej. Pamiętajmy, że odpowiednia rehabilitacja pomoże nam nie tylko wrócić do zdrowia, ale i zminimalizuje ryzyko ponownego wystąpienia urazu.

Przygotowanie do operacji
  • Oznaczenie grupy krwi,
  • Morfologia krwi,
  • Diagnostyka chorób zakaźnych (Antygen HBs, Przeciwciała Anty-HCV),
  • Badania koagulologiczne: Czas kaolinowo-kefalinowy (APTT), Czas protrombinowy (PT+INR),
  • Badania biochemiczne surowicy krwi: poziom Glukozy, jony sodowe (Na), jony potasowe (K), poziom kreatyniny,
KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.
GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  07:00 – 21:00

Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu