Przeszczep łąkotki kolana

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Do uszkodzeń łąkotki najczęściej dochodzi na skutek urazu u ludzi młodych uprawiających sport (piłka nożna, siatkówka, narty), ale może też dojść do jej uszkodzenia w trakcie zajęć domowych. Uszkodzona łąkotka nadaje się do leczenia operacyjnego poprzez zszycie lub jej przeszczep

U kogo można wykonać przeszczep?

Wskazaniami do zabiegu przeszczepu łakotki jest przede wszystkim stan po całkowitym lub częściowym (ponad 50%) wycięciu łakotki. Taki zabieg wykonywany jest przede wszystkim u ludzi młodych (wiek poniżej 50 lat) prowadzących podwyższoną lub zawodową aktywność sportową, u których stwierdzono przewlekłe dolegliwości bólowe oraz dobry stan chrząstki stawowej lub uszkodzenia chrząstki możliwe do naprawy.

Transplantacja łąkotki wykonywana jest w ramach zabiegu artroskopii i jest to zabieg małoinwazyjny. Do wnętrza kolana chirurg wprowadza kamerę i narzędzia chirurgiczne bez konieczności otwierania stawu. Struktury wewnątrzstawowe są obserwowane na ekranie monitora. Następnie wykonywanych jest  kilka małych nacięć na powierzchni kolana przez które wprowadzane są narzędzia i przygotowany wcześniej przeszczep. Przed implantacją wszczepu usuwana jest zniszczona łąkotka lub jej część.

Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest przeszczep fragmentu syntetycznej łąkotki. Implanty wykonane są z materiałów biodegradowalnych i stanowią rusztowanie dla napływających komórek – mogą być stosowane pod warunkiem zachowania obwodowej części łąkotki oraz jej korzeni. Implant stopniowo przerastany jest naturalną tkanką włóknistą i uszkodzona część łąkotki zostaje odbudowana.

Inną formą zabiegu jest metoda allograftu gdzie zostaje przeczepiona łąkotka pochodząca od zmarłego dawcy, która jest zawsze dokładnie mierzona i testowana pod kątem obecności patogenów, a następnie zamrażana i przechowywana w banku tkanek. Przed zabiegiem konieczny jest dobór odpowiedniego rozmiaru przeszczepu łąkotki.

Korzyści z przeszczepu:
  • zachowanie stabilności stawu oraz funkcji amortyzującej obciążenia
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych kolana.
  • ochrona chrząstki kolana przed nadmiernym przeciążeniem i szybkim rozrostem zmian zwyrodnieniowych,

Rehabilitacja
Po zabiegu, przez pierwsze 2 tygodnie pacjent porusza się o kulach z częściowym odciążeniem nogi operowanej. Fizjoterapia rozpoczyna się zazwyczaj na drugi dzień po zabiegu i polega na bezpiecznym stopniowym odtworzeniu zakresu ruchomości w stawie oraz wzmacnianiu mięśni otaczających staw kolanowy.

Czas powrotu do normalnej aktywności jest uzależniony od różnych czynników:

  • rodzaju i umiejscowienia przeszczepu,
  • zastosowanej techniki operacyjnej
  • pracy pacjenta podczas rehabilitacji.

Większość pacjentów powraca do pełnej aktywności zawodowej i sportowej już po ok. 6 tygodniach po zabiegu przeszczepu łąkotki.

KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.
GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  07:00 – 21:00

Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu