Koślawe kolana operacja

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Kolana koślawe to wada kończyn dolnych charakteryzująca się ułożeniem nóg przypominającym literę X.

W przypadku znaczących deformacji kostnych leczenie zachowawcze (np. ortezy, rehabilitacja) jest niestety nieskuteczne i konieczne jest leczenie operacyjne. Obecnie istnieją małoinwazyjne techniki kierowania wzrostem kości nawet u bardzo małych dzieci. Polegają na tym, że wzrost kości nie jest hamowany zupełnie, ale jedynie spowalniany i jest to proces całkowicie odwracalny. Zabiegi te cechuje również mała inwazyjność  (jedynie 2-3 cm blizna) co sprawia, że ryzyko powikłań ogólnochirurgicznych jest niewielkie.

Najczęstszymi przyczynami koślawości kolan są:

  • wady wrodzone,
  • niewłaściwe zrośnięcie kości po złamaniu dolnej części kości udowej lub górnej części piszczeli,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów

Warunkiem zakwalifikowania się do osteotomii jest spełnienie wymagań takich jak odpowiedni wiek pacjenta (osoba w wieku do 60 roku życia), regularne uprawianie aktywności fizycznej, brak nadwagi, ból w stawie kolanowym wraz z łagodnymi lub umiarkowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, zaburzona oś kończyny dolnej, możliwość wyprostowania i zgięcia do 90 stopni stawu kolanowego.

W przypadku niewłaściwego zrośnięcia kości po urazie lub chorób zwyrodnieniowych stosuje się osteotomię nadkolanową. Osteotomia to innowacyjny zabieg chirurgiczny związany z przecięciem kości i następnie ustawieniem jej w oczekiwanej osi, ze stabilizacją nowego ustawienia z użyciem śrub, płytek i lub opatrunku gipsowego.

Rehabilitacja
Kluczowym działaniem, którye pozwoli przynieść pożądane efekty po osteotomii, jest prawidłowa rehabilitacja. Jest ona tak bardzo ważna i niezbędna, ponieważ to właśnie dzięki niej pacjent po osteotomii będzie w stanie odzyskać pełną sprawność ruchową.

W przypadku osteotomii rehabilitacja rozpoczyna się zazwyczaj już w drugim dniu od przeprowadzonego zabiegu. Stosowne ćwiczenia fizjoterapeutyczne mają na celu również złagodzenie tymczasowych skutków ubocznych, które występują tuż po zabiegu takich jak ból, obrzęk i pojawienie się wysięku. W metodach małoinwazyjnych po operacji nie jest konieczne żadne unieruchomienie. Pacjent po zabiegu osteotomii porusza się o kulach przez 2 tygodnie.

Zazwyczaj od razu może obciążać kończynę i w ciągu tych 2 tygodni ma już możliwość przeprowadzania standardowych czynności jak przed zabiegiem, tzn. chodzenie czy nawet bieganie.

KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.
GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  07:00 – 21:00

Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu