Kolana koślawe to wada kończyn dolnych charakteryzująca się ułożeniem nóg przypominającym literę X.
W przypadku znaczących deformacji kostnych leczenie zachowawcze (np. ortezy, rehabilitacja) jest niestety nieskuteczne i konieczne jest leczenie operacyjne. Obecnie istnieją małoinwazyjne techniki kierowania wzrostem kości nawet u bardzo małych dzieci. Polegają na tym, że wzrost kości nie jest hamowany zupełnie, ale jedynie spowalniany i jest to proces całkowicie odwracalny. Zabiegi te cechuje również mała inwazyjność (jedynie 2-3 cm blizna) co sprawia, że ryzyko powikłań ogólnochirurgicznych jest niewielkie.
Najczęstszymi przyczynami koślawości kolan są:
- wady wrodzone,
- niewłaściwe zrośnięcie kości po złamaniu dolnej części kości udowej lub górnej części piszczeli,
- choroba zwyrodnieniowa stawów
Warunkiem zakwalifikowania się do osteotomii jest spełnienie wymagań takich jak odpowiedni wiek pacjenta (osoba w wieku do 60 roku życia), regularne uprawianie aktywności fizycznej, brak nadwagi, ból w stawie kolanowym wraz z łagodnymi lub umiarkowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, zaburzona oś kończyny dolnej, możliwość wyprostowania i zgięcia do 90 stopni stawu kolanowego.
W przypadku niewłaściwego zrośnięcia kości po urazie lub chorób zwyrodnieniowych stosuje się osteotomię nadkolanową. Osteotomia to innowacyjny zabieg chirurgiczny związany z przecięciem kości i następnie ustawieniem jej w oczekiwanej osi, ze stabilizacją nowego ustawienia z użyciem śrub, płytek i lub opatrunku gipsowego.
Rehabilitacja
Kluczowym działaniem, którye pozwoli przynieść pożądane efekty po osteotomii, jest prawidłowa rehabilitacja. Jest ona tak bardzo ważna i niezbędna, ponieważ to właśnie dzięki niej pacjent po osteotomii będzie w stanie odzyskać pełną sprawność ruchową.
W przypadku osteotomii rehabilitacja rozpoczyna się zazwyczaj już w drugim dniu od przeprowadzonego zabiegu. Stosowne ćwiczenia fizjoterapeutyczne mają na celu również złagodzenie tymczasowych skutków ubocznych, które występują tuż po zabiegu takich jak ból, obrzęk i pojawienie się wysięku. W metodach małoinwazyjnych po operacji nie jest konieczne żadne unieruchomienie. Pacjent po zabiegu osteotomii porusza się o kulach przez 2 tygodnie.
Zazwyczaj od razu może obciążać kończynę i w ciągu tych 2 tygodni ma już możliwość przeprowadzania standardowych czynności jak przed zabiegiem, tzn. chodzenie czy nawet bieganie.
KONTAKT
Lubimy rozmawiać,
GODZINY OTWARCIA
pon-pt: 07:00 – 21:00
Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!