Endoprotezoplastyka stawu kolanowego (alloplastyka kolana) to zabieg operacyjny polegający na wymianie zniszczonego stawu kolanowego na sztuczny implant. Często okazuje się, że ten rodzaj zabiegu stanowi jedyny ratunek dla pozbycia się nieustającego bólu wynikającego z zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych. Endoproteza stawu kolanowego zastępuje główne funkcje naturalnego stawu, co daje pacjentowi zdecydowana poprawę jakości życia.
W zależności od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych można przeprowadzić połowiczną lub całkowitą alloplastykę stawu kolanowego, czyli usunąć część lub cały staw. Operacja polega na zastąpieniu zniszczonych przez chorobę powierzchni stawowych elementami protezy. Precyzyjne usunięcie zniszczonej kości to niezwykle ważny moment operacji, bo od tego uzależniony jest jej ostateczny wynik i prawidłowe odtworzenie tzw. osi mechanicznej kończyny.
Kiedy warto zdecydować się na endoprotezoplastykę stawu kolanowego?
- W przypadku zwyrodnień spowodowanych np. chorobą reumatyczną,
- Kiedy nastąpił rozległy uraz stawu kolanowego
- Jeżeli występują długo utrzymujące się i nawracające stany zapalne w stawach kolan
- Nastąpiła jałowa martwica kości obejmująca powierzchnie stawowe
Jakie są rodzaje endoprotez kolana?
Dobór protezy zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia stawu.
– endoprotezy całościowe – zastępują cały staw, wykonuje się je w przypadku uszkodzenia wielu jego części;
– endoprotezy jednoprzedziałowe – stosowane przy uszkodzeniu po jednej stronie stawu, wówczas proteza mocowana jest po jednej jego stronie
– endoprotezy dwuprzedziałowe – uwzględniają wymianę przedziału przyśrodkowego i bocznego bez umieszczania protezy rzepki.
Zabieg endoprotezoplastyki operacyjny jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub ogólnym.
Można go podzielić na dwa typy:
- Endoprotezoplastyka całkowita – cały staw zostaje zastąpiony sztuczną powierzchnią
- Endoprotezoplastyka częściowa – wymieniony jest tylko jeden uszkodzony element kolana.
Rehabilitacja
Rehabilitacja następuje już w pierwszej dobie po zabiegu. Początkowo są to ćwiczenia oddechowe, przeciwzakrzepowe i izometryczne kończyny operowanej oraz nauka chodzenia o kulach. Pacjent porusza się o kulach przez ok. 2 tygodnie, o czym decyduje lekarz prowadzący. W pierwszych tygodniach rehabilitacji skupiamy się na redukcji bólu i obrzęku oraz przywróceniu pełnego zakresu ruchu, a także na odbudowie siły mięśniowej. Ćwiczenia na kolano po operacji powinny być regularnie wykonywane, przez ok. 2 miesiące, podczas których pacjent jest w stanie całkowicie powrócić do sprawności fizycznej sprzed zabiegu.
KONTAKT
Lubimy rozmawiać,
GODZINY OTWARCIA
pon-pt: 07:00 – 21:00
Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!