Operacyjne szycie uszkodzonej łąkotki w naszej klinice w Krakowie

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Przyczyny uszkodzenia łąkotki

Zazwyczaj do uszkodzenia łąkotki dochodzi w wyniku urazu skrętnego kolana – kiedy chrząstka zakleszcza się niefortunnie pomiędzy krawędziami kłykci: piszczelowego oraz udowego. Dochodzi wtedy do powstania pęknięcia. Jednym z możliwych sposobów leczenia tego urazu jest szycie łąkotki

Diagnoza

Diagnostykę uszkodzonej łąkotki rozpoczynamy od wywiadu z Pacjentem, oceny stanu kolana oraz serii testów fizykalnych. Niezwykle przydatne w przypadku uszkodzenia łąkotki są także badania obrazowe. Dzięki RTG możemy wykluczyć ewentualne złamania w obrębie stawu. USG oraz Rezonans Magnetyczny pozwalają określić dokładny stopień oraz miejsce uszkodzeń. Po przeprowadzeniu kompletnej diagnostyki lekarz kieruje Pacjenta na zabieg – szycie łąkotki przywróci kolano do maksymalnej sprawności.

Operacja łąkotki – szycie łąkotki jako najlepsza metoda leczenia

Szycie łąkotki jest jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia. Zabieg jest małoinwazyjny i pozwala skrócić czas pobytu w szpitalu do minimum. Po zabiegu pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarską, którą zostaje otoczony aż do momentu ukończenia rehabilitacji.

Szycie łąkotki – Przebieg operacji

Operację szycia łąkotki rozpoczynamy od wykonania standardowych dojść do stawu kolanowego – w tym celu wykonujemy dwa małe nacięcia skóry. Wszystkie wewnętrzne elementy stawu są dokładnie oglądane – łąkotka przyśrodkowa, łąkotka boczna, chrząstka stawowa oraz więzadła. Za pomocą specjalnego haczyka uwidaczniamy uraz. Jeśli wystąpiło uszkodzenie przytorebkowe trzonu chrząstki, szycie łąkotki daje naprawdę dobre rokowania.

Określamy wielkość uszkodzenia, a następnie podejmujemy decyzję, która metoda naprawy będzie optymalna. Planem i celem operacji jest uratowanie łąkotki. Implantujemy zszywkę, która zbliży uszkodzony fragment do torebki stawowej, umożliwi zrost oraz regenerację chrząstki. Specjalnymi narzędziami dokonujemy skrwawienia tkanki łąkotki, aby zwiększyć potencjał gojenia. Po opracowaniu miejsca uszkodzenia, po specjalnej rynnie wprowadzamy zszywkę. Jest to nić chirurgiczna połączona z dwiema kotwiczkami. Odpowiednie umiejscowienie kotwiczek w łąkotce pozwala na wewnątrzstawowe szycie.

Następnym etapem operacji jest kontrola stabilności łąkotki. Jeśli widzimy, że łąkotka jest odpowiednio przymocowana do torebki stawu, to do tak zabezpieczonej chrząstki podajemy uprzednio pobrany od pacjenta szpik kostny, który jest bogaty w komórki macierzyste i czynniki wzrostu. Nasączenie tkanki łąkotki takim preparatem wielokrotnie zwiększa potencjał gojenia. Końcowym etapem zabiegu szycia łąkotki jest płukanie stawu i zszycie nacięć skóry.

KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.
GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  07:00 – 21:00

Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu