Endoprotezoplastyka stawu biodrowego (alloplastyka biodra) to zabieg operacyjny polegający na wymianie zniszczonego stawu biodrowego na sztuczny implant. Zabieg polega na wszczepieniu endoprotezy. Jego celem jest ulga w dolegliwościach bólowych, poprawa zakresu ruchu pacjentom cierpiącym na zmiany zwyrodnieniowe, a tym samym polepszenie ich jakości życia poprzez normalne funkcjonowanie.
Ciągły rozwój technik operacyjnych oraz udoskonalanie biomateriałów wykorzystywanych w protezach powoduje, że zabieg alloplastyki stawu biodrowego nie jest już tylko rezerwowany dla osób w podeszłym wieku. Stanowi jedną ze skutecznych metod leczenia także u młodszych pacjentów, w przypadkach nieodwracalnego uszkodzenia stawu biodrowego.
Wskazania do endoprotezoplastyki stawu biodrowego:
- zwyrodnienie stawu biodrowego
- złamania w obrębie głowy kości udowej,
- złamania szyjki kości udowej,
- skomplikowane złamania panewki stawu biodrowego z przemieszczeniem
Kwalifikując do zabiegu wszczepienia endoprotezy, ortopeda bierze pod uwagę zmiany strukturalne stawu biodrowego, wiek pacjenta, poziom aktywności i gotowość do podjęcia rehabilitacji po operacji. Bardzo istotne, aby pacjent był świadomy, że jest to zabieg o dużej ingerencji, o podwyższonym ryzyku okołooperacyjnym ze względu na sporą utratę krwi, a także obarczony ryzykiem powikłań pooperacyjnych w razie niestosowania się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty.
Zabieg
Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego polega na usunięciu uszkodzonych części stawu biodrowego, a następnie wszczepieniu elementów sztucznych, których zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych struktur. Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 2 do 4 godzin. Dzięki najnowszym technikom wprowadzenie endoprotezy wraz z implantem jest przeprowadzone według najwyższych standardów.
Rehabilitacja
Bezpośrednio po zabiegu operowana kończyna powinna być ułożona w bezpiecznej pozycji, która ochroni ją przed nadmiernymi rotacjami. Jednocześnie zalecane jest pacjentowi wykonywanie ćwiczeń czynnych zgięcia i wyprostu w stawie skokowym, by pobudzić pompę mięśniową i zapobiec zakrzepowemu zapaleniu żył.
Następnym etapem rehabilitacji jest pod czujnym okiem naszych wykwalifikowanych fizjoterapeutów szereg ćwiczeń izomerycznych, dzięki którym pacjent wykonuje napięcia mięśni i stopniowo włącza ruchy czynne kolana i biodra. Już w drugiej dobie po zabiegu pacjent może bezpiecznie siadać, wstawać i chodzić z pomocą kul łokciowych. Następnie uczy się samodzielnie wchodzić i schodzić ze schodów. W zależności od wspólnie ustalonych warunków wraz z lekarzem, pacjent może coraz więcej obciążać kończynę w ramach ćwiczeń i powrotu do pełnej mobilności.
KONTAKT
Lubimy rozmawiać,
GODZINY OTWARCIA
pon-pt: 07:00 – 21:00
Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!