Endoproteza stawu biodrowego

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego (alloplastyka biodra) to zabieg operacyjny polegający na wymianie zniszczonego stawu biodrowego na sztuczny implant. Zabieg polega na wszczepieniu endoprotezy. Jego celem jest ulga w dolegliwościach bólowych, poprawa zakresu ruchu pacjentom cierpiącym na zmiany zwyrodnieniowe, a tym samym polepszenie ich jakości życia poprzez normalne funkcjonowanie.

Ciągły rozwój technik operacyjnych oraz udoskonalanie biomateriałów wykorzystywanych w protezach powoduje, że zabieg alloplastyki stawu biodrowego nie jest już tylko rezerwowany dla osób w podeszłym wieku. Stanowi jedną ze skutecznych metod leczenia także u młodszych pacjentów, w przypadkach nieodwracalnego uszkodzenia stawu biodrowego.

Wskazania do endoprotezoplastyki stawu biodrowego:
  • zwyrodnienie stawu biodrowego
  • złamania w obrębie głowy kości udowej,
  • złamania szyjki kości udowej,
  • skomplikowane złamania panewki stawu biodrowego z przemieszczeniem

Kwalifikując do zabiegu wszczepienia endoprotezy, ortopeda bierze pod uwagę zmiany strukturalne stawu biodrowego, wiek pacjenta, poziom aktywności i gotowość do podjęcia rehabilitacji po operacji. Bardzo istotne, aby pacjent był świadomy, że  jest to zabieg o dużej ingerencji, o podwyższonym ryzyku okołooperacyjnym ze względu na sporą utratę krwi, a także obarczony ryzykiem powikłań pooperacyjnych w razie niestosowania się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty.

Zabieg
Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego polega na usunięciu uszkodzonych części stawu biodrowego,  a następnie wszczepieniu elementów sztucznych, których zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych struktur. Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 2 do 4 godzin. Dzięki najnowszym technikom wprowadzenie endoprotezy wraz z implantem jest przeprowadzone według najwyższych standardów.

Rehabilitacja
Bezpośrednio po zabiegu operowana kończyna powinna być ułożona w bezpiecznej pozycji, która ochroni ją przed nadmiernymi rotacjami. Jednocześnie zalecane jest pacjentowi wykonywanie ćwiczeń czynnych zgięcia i wyprostu w stawie skokowym, by pobudzić pompę mięśniową i zapobiec zakrzepowemu zapaleniu żył.

Następnym etapem rehabilitacji jest pod czujnym okiem naszych wykwalifikowanych fizjoterapeutów szereg ćwiczeń izomerycznych, dzięki którym pacjent wykonuje napięcia mięśni i stopniowo włącza ruchy czynne kolana i biodra. Już w drugiej dobie po zabiegu pacjent może bezpiecznie siadać, wstawać i chodzić z pomocą kul łokciowych. Następnie uczy się samodzielnie wchodzić i schodzić ze schodów. W zależności od wspólnie ustalonych warunków wraz z lekarzem, pacjent może coraz więcej obciążać kończynę w ramach ćwiczeń i powrotu do pełnej mobilności.

KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.
GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  07:00 – 21:00

Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu