Artroskopia stawu biodrowego

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Stawy, w tym staw biodrowy, pełnią ważną rolę w układzie kostno-stawowym człowieka. Muszą one znosić duże obciążenia, co naraża je na deformacje, zwyrodnienia czy uszkodzenia mechaniczne.

Artroskopia stawu biodrowego jest techniką operacyjną, która zrewolucjonizowała leczenie powszechnego problemu jakim jest ból biodra. Zastosowana na odpowiednio wczesnym etapie choroby często pozwala znacznie odsunąć w czasie lub nawet uniknąć zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Artroskopia biodra pozwala nie tylko na zdiagnozowanie przyczyny bólu, ale przede wszystkim umożliwia naprawę elementów stawu, by poprawić jego funkcję i zapobiec szybkiej progresji zmian zwyrodnieniowych.

Większość pacjentów wymagających procedury artroskopowej biodra to ludzie młodzi, aktywni, z dolegliwościami bólowymi biodra. Etiologia dolegliwości może być urazowa np. upadek z wysokości czy wypadek samochodowy, ale pacjenci często nie wiążą momentu wystąpienia dolegliwości bólowych z określonym urazem. Artroskopia wskazana jest w przypadku następujących schorzeń:

  • konflikt udowo-panewkowy (FAI)
  • dysplazja stawu biodrowego
  • zespół trzaskającego biodra (Snapping HIP Syndrome – SHS)
  • zapalenie stawu biodrowego
  • ciało wolne w stawie biodrowym
  • infekcje stawu biodrowego

Artroskopia stawu biodrowego to zabieg małoinwazyjny, niezwykle precyzyjny, trwający zazwyczaj  do dwóch godzin. Polega na wprowadzeniu poprzez 2 niewielkie nacięcia narzędzi operacyjnych oraz kamery w celu dokładnego uwidocznienia i oceny rozległości patologii. W trakcie zabiegu dokonuje się naprawy widocznych uszkodzeń, usuwa tkanki niepożądane oraz płucze staw. Po zabiegu pacjent przewożony jest na salę pooperacyjną, gdzie odpoczywa. Pionizacja pacjenta po zabiegu artroskopii stawu biodrowego następuje już tego samego dnia. Pacjent nie pozostaje w szpitalu – wypisywany jest tego samego dnia po zabiegu, ponieważ zabieg jest wykonywany ambulatoryjne. Powrót do pełnej aktywności po zabiegu artroskopii stawu biodrowego w niektórych przypadkach jest możliwy już nawet po tygodniu od zabiegu, dzięki nowoczesnej i spersonalizowanej rehabilitacji, wspólnie zaplanowanej wraz z lekarzem w klinice.

Zaletami artroskopii stawu biodrowego są niewielkie, praktycznie niewidoczne blizny pooperacyjne, krótki okres rekonwalescencji oraz możliwość szybkiego powrotu do wcześniejszych aktywności.

Rehabilitacja
Fizjoterapeuta dla każdego z pacjentów dobiera odpowiednie spersonalizowane metody terapii służące odtworzeniu koordynacji nerwowo-mięśniowej i zwiększeniu siły mięśni, aby poprawić stabilność funkcjonalną stawu i zabezpieczyć biodro przed kolejnymi przeciążeniami. Obrzęk stawu biodrowego i okolic ustępuje bardzo szybko ze względu na bliskie sąsiedztwo dużych naczyń krwionośnych i serca. Początkowo rehabilitacja obejmuje ćwiczenia izometryczne, a następnie czynne w porozumieniu z lekarzem. Przez pierwszy tydzień pacjent odciąża operowaną kończynę przy użyciu kul łokciowych. Stopniowe obciążanie nogi operowanej ciężarem ciała zalecane jest aby rozpocząć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem – w której pacjent pozostaje na cały okres rekonwalescencji. Powrót do pełnej aktywności uzależniony jest od zakresu chirurgicznej naprawy uszkodzeń biodra, zaangażowania pacjenta w proces rehabilitacji i formy aktywności, do której chce powrócić pacjent. Dzięki najnowocześniejszym technikom oraz ściśle opracowanemu planowi z reguły czas powrotu do pełnej mobilności wynosi 2 miesiące.

KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.
GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  07:00 – 21:00

Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu