Endoproteza stawu skokowego

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Staw skokowy jest częścią układu kostno-stawowego, który jest fundamentem naszego ciała i jeden z bardziej skomplikowanych fragmentów układu kostno-stawowego człowieka. Jest narażony na wiele urazów, przez co stanowi jedną z częstszych przyczyn wizyty u ortopedy.

Wskazania do endoprotezy stawu skokowego

Endoprotezę stawu skokowego stosuje się u osób z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów, silnymi dolegliwościami bólowymi oraz zaburzonym funkcjonowaniem spowodowanym problemami ze stawem skokowym. Rozwiązanie to jest stosowane w sytuacji, kiedy terapia zachowawcza nie przynosi skutku. Endoproteza stawu skokowego najczęściej stosuje się u osób starszych z uwagi na ograniczoną w ich przypadku aktywność fizyczną.

Endoprotezoplastyka stawu skokowego to operacja, która polega na „wymianie” powierzchni stawowych w zakresie stawu skokowo-goleniowego przy użyciu implantów. Obecnie w przypadku tego typu zabiegów stosuje się różnego rodzaju implanty – o ich wyborze decyduje lekarz nasz wykwalifikowany ortopeda, mając na względzie stan tkanek stawu u pacjenta wymagającego zabiegu.

Zabieg
Przed zabiegiem implantacji endoprotezy stawu skokowego stosuje się znieczulenie miejscowe. Lekarz po odsłonięciu części kostnych przygotowuje kości piszczelową i skokową tak, aby jak najlepiej dopasować poszczególne elementy endoprotezy. Po ich umieszczeniu następuje implantacją –mocowanie do kości przy użyciu specjalnego cementu kostnego lub też w wariancie bezcementowym. Ostatnim elementem w operacji jest warstwowe zamknięcie powłok. Cały zabieg dzięki najnowocześniejszym technologią trwa zaledwie do 2 godzin w klinice i jest przeprowadzany w sposób ambulatoryjny.

Rehabilitacja
Po wszczepieniu endoprotezy stawu skokowego pacjentowi zalecane  poruszać się w pierwszych dniach o kulach. W celu przyspieszenia okresu rekonwalescencji i dochodzenia do pełnej sprawności zalecamy chodzenie z pełnym obciążeniem Ważnym elementem powrotu do zdrowia jest prowadzona indywidualnie terapia ruchowa z naszym fizjoterapeutą, profesjonalnie dobrane ćwiczenia, który zaproponuje spersonalizowany plan rehabilitacji. Dzięki spersonalizowanemu planu ćwiczeń czas powrotu do pełnej  sprawności ruchowej zostaje skrócony do nawet 6 tygodni, kiedy pacjent może zacząć wykonywać prace wymagające już większego wysiłku. Prowadzenie pojazdu jest możliwe, dopiero gdy chory będzie w stanie wykonywać szybkie ruchy kończyną nie odczuwając przy tym bólu oraz kiedy nie zażywa środków przeciwbólowych, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów.

KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.
GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  07:00 – 21:00

Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu