fbpx
ORTOPEDIA

Chondromalacja rzepki – uciążliwy ból w kolanie w chorobie zwyrodnieniowej

Chondromalacja kolana, a właściwie rozmiękczanie chrząstki, to niezwykle groźna choroba, która prowadzi do uszkodzenia tkanki chrzęstnej. Najczęściej dotyczy ona stawów kolanowych, a zwłaszcza takich struktur jak rzepka oraz kłykcie kości udowej. W ich obrębie dochodzi do rozwłóknienia, powstania szczelin oraz erozji tkanki chrzestnej. Powyższe zmiany bardzo często skutkują zmianami zwyrodnieniowymi stawu rzepkowo-udowego..

Mówiąc o chondromalacji myślimy o przedwczesnym zużywaniu chrząstki stawowej. Do jej rozwoju dochodzi najczęściej w grupie ludzi młodych, aktywnych życiowo, nie mogących rezygnować z aktywności fizycznej.

Osób, które bez aktywności fizycznej nie mogą żyć, z pewnością nie ucieszy fakt, iż jedną z głównych przyczyn chondromalacji są zmiany przeciążeniowe wynikające między innymi z intensywnego uprawiania sportu. Jednakże za główny czynnik sprzyjający wystąpieniu tej choroby uznaje się urazy i mikrourazy. W grupie osób powyżej 50. roku życia aż 80%  populacji ma cechy zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, a więc choroby chrząstki stawu kolanowego.

Uszkodzenia chrząstki stawowej nie mają zdolności do samoistnego wygojenia muszą przejść w zmiany chroniczne, prowadzące do postępującej degradacji stawu i wymagające leczenia w zależności od stopnia zaawansowania zwyrodnienia:

Leczenie stosowane w EFFI Cinic

Menu