Regularna ocena stanu zmian skórnych przez dermatologa lub chirurga stanowi podstawę prewencji i wczesnego wykrywania nowotworów skóry. Odpowiednia kwalifikacja i wczesne usunięcie podejrzanych zmian redukują ryzyko rozwoju raka.
Kiedy należy poddać się zabiegowi chirurgicznemu wycinania zmian skórnych?
Jeżeli zmiana skórna w ocenie specjalisty niesie za sobą ryzyko rozwoju nowotworu skóry bezwględnie wskazane jest usunięcie jej w całości i wykonanie badania histopatologicznego. W przypadku zmian będących jedynie defektem estetycznym, takich jak włókniaki czy gruczolaki możliwe jest ich usunięcie metodami niskoinwazyjnymi (plazmą lub laserem).
Kto dokonuje oceny znamion?
Oceny znamienia pod względem wskazania do jego usunięcia dokonują lekarze, zwłaszcza dermatolodzy, chirurdzy, onkolodzy. W naszej Klinice oferujemy kompleksową konsultację, podczas której lekarz oceni i dokona ewentualnej kwalifikacji znamion do usunięcia, a także w razie potrzeby usunie zmianę i przekaże do badania histopatologicznego.
Jak wygląda zabieg usunięcia zmiany?
Zabieg usunięcia znamienia odbywa się przy użyciu środka znieczulającego, który podawany jest do okolicy obejmującej zmianę: skóry i tkanki podskórnej i głębszych tkanek w razie potrzeby (znieczulenie miejscowe). Zmiana następnie z odpowiednim marginesem tkanek niezmienionych zostaje wycięta, a brzegi rany zaszyte nicią chirurgiczna. W przypadku zmian większych lub głębszych stosuje się także wchłanialne szwy do tkanki podskórnej. Szwy skórne z reguły usuwamy po 5-8 dniach od zabiegu.

KONTAKT
Lubimy rozmawiać,
GODZINY OTWARCIA
pon-pt: 07:00 – 21:00
Na terenie kliniki duży, bezpłatny parking dla Pacjentów!