aktualności

Okiem pacjenta: zespolenie złamania kości piszczelowej

Plan leczenia przy złamaniu kości piszczelowej.

Pan Krzysztof Wójcik trafił do EFFI Clinic w maju 2023 z polecenia swojego przyjaciela, który u doktora Budziaszka przeszedł z powodzeniem dwie operacje kolan. Historia urazu Pacjenta rozpoczyna się już wcześniej, od nieudanego leczenia złamania otwartego kości piszczelowej we wrześniu 2022 roku.

Teraz, na 2 miesiące po swoim drugim zabiegu, zapytaliśmy Pana Krzysztofa o jego doświadczenie z EFFI, zaczynając od pierwszej konsultacji u doktora Budziaszka.

Zaniepokojony przesłankami, które wskazywały brak zrostu kości po 8 miesiącach od pierwszego zabiegu postanowiłem udać się na konsultację do doktora Budziaszka, który po analizie wyników badań RTG i TK potwierdził moje początkowe obawy.

Pytamy też dlaczego doktor Budziaszek upodobał sobie termin ‘plan leczenia’.

Doktor użył takiego określenia omawiając to, co po kolei będziemy robić. Opisał proces zespolenia, poinformował, że wykonane zostanie wwiercenie w trzonie kości kości piszczelowej, co pobudzi ukrwienie, wzrost. Informacje były na tyle szczegółowe, że czułem, że rozumiem co i dlaczego jest robione, co będzie dalej. Przed samą operacją został przeprowadzony też bardzo szczegółowy wywiad przez anestezjologa. Pani anestezjolog opowiedziała o tym, jak się będę czuł w kolejnych fazach po znieczuleniu, jakie są ewentualne zagrożenia. Czułem, że jestem bardzo dobrze poinformowany o tym, co się dzieje.

Pan Krzysztof na temat przebiegu rekonwalsencji w EFFI Clinic mówi:

W zasadzie na każdej wizycie w EFFI Clinic pojawiał się pan doktor Budziaszek, który doglądał procesu rehabiltacji u Piotrka. Przy tym wszystkim regularnie sprawdzała progres, właściwie tez na każdym kroku, Pani Ola (nasz niezastąpiony trener medyczny i pielęgniarka w jednym, przypomina redakcja). Wydaje mi się, że chyba właśnie tak to powinno wyglądać.

„Dla przykładu: bez kul zacząłem chodzić już 2-3 tygodnie po zabiegu u doktora Budziaszka, natomiast po pierwszej operacji o kulach poruszałem się przez 2 miesiące.”

Co było kluczowe w powrocie pacjenta do zdrowia?

Od samego początku zarówno pan doktor, jak i pani Ola i Piotrek kładli solidarnie nacisk na to, żebym po prostu chodził, podkreślając, że to jest jeden z najistotniejszych elementów powrotu do zdrowia. Mobilizowali mnie do ćwiczeń, ale też do zwykłej aktywności. Oczywiście uczulając przy tym, żebym nie przesadził;) Porównując tempo dochodzenia do siebie mam wrażenie, ze dzięki zgoła innemu podejściu do rehabilitacji wszystko działo się dwa razy szybciej. Dla przykładu: bez kul zacząłem chodzić już 2-3 tygodnie po zabiegu u doktora Budziaszka, natomiast po pierwszej operacji o kulach poruszałem się przez 2 miesiące.

Kudos dla naszego Piotrka Dereweckiego, a my niesieni szybkością powrotu do zdrowia Pana Krzysztofa przechodzimy do kolejnego pytania, może trochę na wyrost, bo tym razem już o plany sportowe na przyszłość:

Z planami sportowymi póki co ostrożnie. Na razie czekam na kontrolę w przyszłym tygodniu, która ma pokazać czy już w pełni mogę forsować nogę. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to powrót na rower, pływanie.

Życzymy szybkiego powrotu na rower i dziękujemy za rzetelne sprawozdanie z powrotu do zdrowia!

czytaj więcej

Okiem pacjenta: powrót do zdrowia po złamaniu wyrostka łokciowego

Operacja last minute: złamanie wyrostka łokciowego.

Był kwiecień i pani Dominika Juchno była już myślami na wakacjach, gdy przydarzył jej się przykry wypadek w postaci upadku ze schodów na prawą rękę. W dzień planowanego wyjazdu wstała o 7 rano, w czym upatrywała swoją szansę na znalezienie ‘terminu na już’ u ortopedy. Gdy prywatna opieka zdrowotna zawiodła, Pani Dominika wykręciła przypadkiem numer do EFFI Clinic. Jak się później okazało przypadek okazał się sprzymierzeńcem.

Pisaliśmy już, że staramy się być elastyczni – za co zresztą czasem dostajemy po głowie, bo nie każdy pacjent akceptuje obsuwę wywołaną wciśnięciem w grafik nagłego przypadku.I każdy ma prawo tego nie akceptować. Ale zaraz – jak to właściwie się ma do sytuacji pacjentki?

Myślałam, że jest to zwykłe stłuczenie, ale ból sugerował, że dobrze jest się upewnić i zrobić rentgen. Gdy się do was dodzwoniłam, to powiedziano mi, że nie ma zbyt dużej możliwości, ale sytuacja była dosyć poważna i już podczas rozmowy czułam, że chcą mnie państwo jakoś wcisnąć. Ostatecznie po godzinie do mnie oddzwonilły panie z recepcji i udało się umówić na 9.00. Przyjechałam na miejsce, zrobiłam rentgen i czekałam na wizytę u doktora Budziaszka.

Niestety nie było to stłuczenie.

Złamanie, wyrostek łokciowy w prawej ręce, na dodatek jestem praworęczna. Doktor wytłumaczył mi, że w takich wypadkach rozwój złamania często prowadzi do operacji. Dodał, że jestem osobą młodą więc jakbym bardzo nie chciała operacji, to możemy tą rękę unieruchomić na 6 tygodni – tylko potem byłoby spore ryzyko, że ręka nie będzie w 100% mobilna.

Widzimy tutaj doktora, w swoim żywiole, opowiadającego czule i z pasją o wszelkiej maści urazach!

Wspominał, że ciężko byłoby mi wrócić do pełnej sprawności. Wszystko zostało wyjaśnione dokladnie, też z użyciem terminów medycznych, które nie miały dla mnie większego znaczenia, bo nic mi nie mówiły….

Ale dla doktora miały! #żywioł [redakcja]

…wszystko po kolei zostało przeprowadzone tak, jak to powinno wyglądać. Dostałam też propozycję terminu operacji na następny dzień. Wiedziałam, że propozycja wynikała z tego, ze doktor ma już zaplanowanych sporo zabiegów w ten właśnie dzień. Dodam, że się oczywiście wahałam, bo prywatnie wiąże się z większym kosztem, ale w międzyczasie zdążyłam się zorientować dzięki znajomościom jak by to mogło wyglądać na NFZ. Padło przypuszczenie, że zanim bym się tam dostała, przeczołgała przez SOR, to i tak na końcu by mi tą rękę unieruchomili. Jeszcze po drodze Wielkanoc i wychodzi kwestia 2-3 tygodni w gipsie.

„I dla mnie to do dzisiaj jest szok, że w poniedziałek miałam złamaną rękę, minęło półtora tygodnia i byłam w stanie z niej korzystać.”

Sam zabieg, znieczulenie, jak to wyglądało?

Następny dzień zabieg, który się odbył planowo. Zabieg pod narkozą, dodatkowo najpierw ze znieczuleniem miejscowym. Jeśli chodzi o sam zabieg, to ja się czułam naprawdę bardzo zaopiekowana. Anestezjolog była świetna i mimo mojego stresu związanego z pierwszą w życiu narkozą, wszystko poszło gładko. Każdy krok – wiedziałam czego mogę się spodziewać. Przebudziłam się po samym zabiegu, który zajął około 40 minut. W dniu zabiegu największy kontakt miałam z panią anestezjolog i panią Olą, doktor przyszedł na sam zabieg i jeszcze po zabiegu sprawdzić czy wszystko u mnie w porządku.

Byliśmy ciekawi co dalej, może jakaś rehabilitacja?

Wiedziałam co się dzieje, kiedy się dzieje, co robić i jak robić. Dostałam listę wytycznych: co robić po zabiegu, co robić z raną, co z blizną, kiedy zacząć ruszać ręką i kiedy przyjść na rehabilitację.

Zapytaliśmy o powrót do zdrowia.

Dostałam jasne wytyczne. Jak najszybciej po zabiegu starać się używać ręki przy czynnościach życia codziennego: to przy jedzeniu, podnoszeniu szklanki. Zaczęłam to robić i dla mnie to do dzisiaj jest szok, że w poniedziałek miałam złamaną rękę, minęło półtora tygodnia i byłam w stanie z niej korzystać. Na następny dzień miałam zabieg, a po zabiegu, po tygodniu miałam pierwszą rehabilitację

Pani Dominice dziękujemy za czas poświęcony na udzielenie wywiadu i życzymy samych pozytywnych szoków.

czytaj więcej

Okiem pacjenta: zerwane więzadło środkowe udowo-rzepkowe

Narciarski wypad do Włoch zakończony wizytą w EFFI Clinic.

W kolejnym już odcinku z cyklu 'Okiem pacjenta’ rozmawiamy z panią Beatą Sałęga-Bielowicz, którą sportowy duch przywiódł najpierw na stoki włoskiego Santa Christina val Gardena, a w następstwie niefortunnej kontuzji: pod skalpel doktora Budziaszka. Zacznijmy od początku.

Kontuzja na nartach, rezonans magentyczny i badanie RTG jeszcze we włoskiej klinice, które trafiają do rąk, a w zasadzie na ekran komputera doktora Budziaszka. Diagnoza: zerwane więzadło środkowe kolana lewego.

Doktor przyjrzał się jeszcze raz badaniom, zbadał palpacyjnie kolano, po czym zaproponował zabieg. Pokrótce wyjaśnił na czym będzie polegał, nakreślił plan rehabilitacji i orientacyjny czas osiągnięcia pełnej sprawności – podkreślając przy tym, że nie można ocenić tego na 100%, bo każdy przypadek jest inny.

Konsultowałam też mój przypadek z innym lekarzem. Doktor Budziaszek, natomiast, został mi polecony przez jedną z osób, którą znam.

Najwięcej pacjentów trafia do nas z polecenia – cieszymy się, że i tym razem było podobnie. Nie zanudzając przejdźmy do dnia zabiegu.

Na sali przedoperacyjnej podeszła do mnie pani doktor, z którą przez około 30 minut rozmawialiśmy na temat sposobu i ewentualnych skutków ubocznych znieczulenia. Podając znieczulenie pani anestezjolog uprzedzała mnie też o każdym kolejnym kroku: co i dlaczego będzie się działo dalej. Po znieczuleniu zostałam podłączona do kroplówki i aparatury monitorującej funkcje życiowe.

Pacjent: lubię wiedzieć co jest grane, na każdym kroku.
EFFI team: służe figurze.

Odmówiłam podania mikstury zwanej 'głupim jasiem’, bo chciałam mieć kontakt z personelem w trakcie zabiegu. W momencie gdy coś się działo: nowe działania medyczne czy skoki ciśnienia, pani doktor anestezjolog wyjaśniała na bieżąco. Było też pytanie o antybiotyk. Ja pytałam, personel wyjaśniał.

Odmówiłam podania mikstury zwanej 'głupim jasiem’, bo chciałam mieć kontakt z personelem w trakcie zabiegu. W momencie gdy coś się działo: nowe działania medyczne czy skoki ciśnienia, pani doktor anestezjolog wyjaśniała na bieżąco. Było też pytanie o antybiotyk. Ja pytałam, personel wyjaśniał.”

Usłyszeliśmy bardzo miłe słowa na temat naszej gotowości do działania i kontaktu z pacjentem.

Miałam parę pytań przez weekend, ale umożliwili mi państwo kontakt i z panem doktorem, i z panią pielęgniarką, która towarzyszyła w czasie zabiegu. Więc, jak tylko miałam jakieś wątpliwości, wymienialiśmy SMSy . Nawet pan doktor był gotowy przyjechać w niedzielę do kliniki, żeby zobaczyć/ocenić sytuację. Ostatecznie bóle minęły i nie było takiej potrzeby.

W tym przypadku rehabilitacja przebiegała poza granicami EFFI. Ale i tak maczaliśmy w tym palce.

Doktor wiedział, że przed zabiegiem miałam fizjoterapię w innym miejscu i nie widział żadnego problemu, aby tam była kontynuowana. Fizjoterapeuci ściśle współpracowali z panem doktorem, byli z nim w kontakcie telefonicznym.

Na koniec chcieliśmy się dowiedzieć jak sytuacja wygląda dzisiaj, na trzeci miesiąc po zabiegu.

Udało się zrealizować wszystkie założenia, mam pełne zgięcie, pełną ruchomość w operowanej kończynie. Wszystko po prostu poszło w dobrym kierunku. Po drodze miałam jeszcze inną kontuzję, którą doktor się bardzo zaopiekował i wszystko wyjaśnił. Przyjął mnie natychmiast, prosto z treningu. Sprawdził na USG i zalecił postępowanie, które miało przyśpieszyć gojenie, w tym fale radiową. Na szczęście nie było to nic groźnego.

Pani Beacie dziękujemy za poświęcony czas i mamy nadzieję, że tym razem była to już ostatnia kontuzja!

czytaj więcej

Okiem pacjenta: rekonstrukcja więzozrostu strzałkowo-piszczelowego

Skręcenie kostki bocznej i powrót na narty w jednym sezonie.

Rozmawiamy z panią Aleksandrą Maczugowską, która do doktora Budziaszka trafiła… ponieważ jej córka przyjaźni się z naszą panią psycholog Agnieszką Budziaszek. W wywiadach trzeba być szczerym.

Jest 5 stycznia, 2023 rok. Na przestronnych korytarzach krakowskiej kliniki ortopedycznej pojawia się Pani Aleksandra. Niedługo wkrótce wiemy już, że coś tu się będzie kroiło.

Niefortunny skok z biurka na ziemię sprawił, że noga bardzo spuchła, a dodatkowo  odczuwałam silny ból przy chodzeniu. Niestety po 10 dniach ból nie ustawał, a opuchlizna pomimo zimnych okładów nie schodziła, zdecydowałam się iść na konsultację lekarską.

Wywiad z Panią Aleksandrą odbył się w formie mailowej, więc my tu po prostu wszystko po kolei wkleimy. I tyle.

Co Panią skłoniło do operacji w EFFI Clinic?

Na operację zdecydowałam się po wizycie u doktora  Budziaszka, który wzbudził moje zaufanie i nie widziałam powodu, dla którego miałabym odkładać nieunikniony zabieg – badanie poparte zdjęciem RTG wskazało na zerwanie więzozrostu w prawej nodze.

„Obecnie mój stan fizyczny jest taki jak przed złamaniem nogi. Musze się zastanowić, która noga była operowana, bo nie mam ani blizny, ani żadnych zmian.”

Jak wyglądał kontakt z personelem medycznym i przygotowanie do operacji?

Do operacji byłam dobrze przygotowana. Lekarz dokładnie wyjaśnił mi wszystkie szczegóły i obrazowo opisał jak będzie wyglądał przebieg zabiegu. Byłam spokojna, bo czułam, że jestem w dobrych rękach. Bardzo pomocna i cierpliwa była również pielęgniarka Pani Ola, która dokładnie i bez pośpiechu wytłumaczyła mi jak się przygotować i co kupić w aptece, żeby po operacji, czuć się komfortowo. Dostałam też do niej numer telefonu, żeby w razie dodatkowych pytań i wątpliwości, móc zadzwonić o każdej porze.

A sama operacja?

Zabieg przebiegał dokładnie tak jak go sobie wyobraziłam, a nawet lepiej, tzn. nie sądziłam, że wszystko będzie aż tak sprawnie i bezstresowo. Cały personel na bloku operacyjnym był bardzo wspierający i przyjacielski. Cały czas czułam się komfortowo zaopiekowana i bezpieczna.

Jak długo trwał powrót do zdrowia?

Ponieważ miałam dokładnie wyjaśnione, jak używać leków przeciwbólowych i jak się zachowywać,  moja rekonwalescencja przebiegła, bardzo sprawnie. Po zdjęciu szwów rozpoczęłam fizjoterapię. Pan fizjoterapeuta, miał wgląd do mojej historii choroby i dokładnie wiedział jakie zabiegi wykonywać. Po każdej wizycie czułam się co raz lepiej, dodatkowo ćwicząc w domu, tak jak mi zalecił. Personel pamiętał również o konieczności wizyty kontrolnej i przypomniał mi o tym, pilnując terminu.

Co było dla Pani najważniejsze w całym procesie powrotu do zdrowia?

Z operacji i późniejszych kontaktów z kliniką, jestem bardzo zadowolona. Do zdrowia wróciłam szybko i bez żadnych komplikacji. Na początku kwietnia byłam na nartach. W momencie złamania, nie mogłam sobie wyobrazić, że tak szybko mogę wrócić do zdrowia.

Miała Pani okazję korzystać z usług fizjoterapii po operacji w naszej klinice, jak ocenia Pani współpracę na tej linii?

Moja fizjoterapia przebiegła bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona. Zabiegi odbywały się  w miłej atmosferze i przynosiły realną poprawę stanu mojej nogi.

Pojawiły się jakieś problemy z operowaną nogą?

Sześć miesięcy po operacji, mocno przeciążyłam nogę i zaczęła mnie lekko boleć i trochę też spuchła.  Na wizytę kontrolną zostałam przyjęta w dniu, w którym zadzwoniłam. Wykonano mi zdjęcie RTG, zostałam zbadana przez doktora i uspokojona, że wszystko jest w porządku.

Czy wróciła Pani do pełnej sprawności?

Obecnie mój stan fizyczny jest taki jak przed złamaniem nogi. Musze się zastanowić, która noga była operowana, bo nie mam ani blizny, ani żadnych zmian.

Jak cała sytuacja z uszkodzenie nogi i konieczną operacją wpłyJak cała sytuacja z uszkodzenie nogi i konieczną operacją wpłynęła na pani stan psychiczny?

Cały incydent ze złamaniem nogi wpłynął na mnie początkowo dosyć słabo, obawiałam się, że nie wrócę do pełnej sprawności, bo mam ponad 50 lat. Jednak obecnie jestem w pełni sprawna i to mocno mnie uspokoiło, dając poczucie, że jeśli coś sobie znowu zrobię to jest EFFi z dr Budzaszkiem!

Co było dla Pani najważniejsze w całym procesie powrotu do zdrowia?

Obecnie mój stan fizyczny jest taki jak przed złamaniem nogi. Musze się zastanowić, która noga była operowana, bo nie mam ani blizny, ani żadnych zmian.

Czy poleciłaby Pani EFFI Clinic innym pacjentom?

Wizyty przebiegały bardzo sprawnie i fachowo.  Czułam się ważna i zaopiekowania. Gorąco każdemu polecam.

Pani Aleksandrze dziękujemy za poświęcony czas i życzymy dużo zdrowia.

czytaj więcej

Ból pleców – pomagamy natychmiast!

Kiedy pojawia się ból nie zwlekaj z leczeniem. Skorzystaj z pomocy zespołu EFFI Orthopedic Clinic. 
Ostry ból pleców atakuje nas niespodziewanie, w chwilach nasilonych aktywności fizycznych, napięcia czy stresu. Paraliżuje. Nie pozwala normalnie funkcjonować. Mamy wtedy nadzieję, że to chwilowe, że ból minie. Doraźnie zażywane środki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanej ulgi. Ból nie ustępuje i po jakimś czasie wraca ze zdwojoną siłą. To objaw zespołu przeciążeniowo-bólowego kręgosłupa. Kiedy pojawia się ból nie zwlekaj z leczeniem. Skorzystaj z pomocy zespołu EFFI Orthopedic Clinic
Szybko i skutecznie uwolnimy Cię od tego problemu. Zlikwidujemy lub bardzo ograniczymy jego przyczynę.

W EFFI Orthopedic Clinic zaopiekujemy się Tobą kompleksowo. Z łatwością umówisz się u nas na wizytę – bez konieczności czekania czy uciążliwej rejestracji. W naszej klinice mamy do dyspozycji wszystko co jest potrzebne, aby Ci pomóc.  Dysponujemy kompletem najnowocześniejszej aparatury do diagnostyki obrazowej. Twoim leczeniem zajmą się najlepsi specjaliści z zakresu ortopedii, terapii manualnej, fizykoterapii, rehabilitacji czy farmakologii.  
Pomyśl o swoim zdrowiu i komforcie. Odwiedź EFFi Orthopedic Clinic. Jesteśmy tu po to, abyś mógł cieszyć się życiem i nie musiał rezygnować ze swoich planów czy przyjemności. 
Skontaktuj się z nami tel. 12 300 48 48   

  

czytaj więcej

Pakiety prezentowe Zdrowie w EFFI

Zdrowie to najcenniejsze co mamy! Podarujmy je w prezencie! ​

Może ktoś z Twoich bliskich od dawna skarży się na uporczywe bóle? Może od jakiegoś czasu odmawia sobie aktywności fizycznej ze względu na stan swojego zdrowia? A może Ty cierpisz na przewlekłe bóle stawów?

Pakiet 1 ?
„Total Body Scan, czyli zdrowie od A do Z”
Total Body Scan, to zabieg gwarantujący sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta od A do Z.

Jedno badanie, a lekarz przedstawi Ci wszystkie informacje na temat stanu Twojego zdrowia. Jeśli coś Ci dolega skan, wykryj problem w początkowym stadium. Badanie rezonansu magnetycznego pozwala na przesiewowe zobrazowanie ciała. Dzięki tej metodzie można zbadać ogólny stan swojego zdrowia i wykryć niepokojące zmiany chorobowe.

➡ Cena badania: 1290 zł zamiast 1490 zł
➡ Cena badania wraz z konsultacją po badaniu: 1490 zł

Pakiet 2?
„Pogromca bólu pleców”!

​Zadbaj o siebie na święta z pakietem „Pogromca bólu pleców”!
Ostatnie miesiące to nieustanny stres, życie w lęku i napięciu? ​?
?​Efektem tych przeciążeń może być nagły i intensywny ból pleców!

?Spraw sobie prezent i skorzystaj z pakietu zawierającego:

✔ konsultację ortopedyczną
✔ rezonans magnetyczny wybranego odcinka kręgosłupa
✔ terapię przeciwbólową

➡ Cena pakietu: 750 zł zamiast 890 zł

Pakiet prezentowy 3 ?
„Właściwa diagnoza”

Od dłuższego czasu zwlekasz z wizytą u specjalisty ortopedy?
Skorzystaj ze świątecznego pakietu EFFI i zrób sobie prezent. Zapisz się na:
✔ profesjonalną konsultację ortopedyczną z USG z omówieniem Twojego problemu i ustaleniem planu leczenia
✔ 1 sesję fizjoterapeutyczną – likwidującą ból i napięcie

➡ Cena pakietu: 390 zł zamiast 440 zł

Pakiet prezentowy 4 ?
„Diagnostyka pod kontrolą”

Zadbaj o siebie lub bliską Ci osobę z pakietami „Diagnostyka pod kontrolą”:

Pakiet „Pogromca bólu kręgosłupa” obejmuje: 
✔ badanie MRI wybranego odcinka kręgosłupa)
✔ konsultacja z lekarzem z omówieniem badania i planem leczenia

➡ Cena pakietu pierwszego: 650 zł zamiast 780 zł

czytaj więcej

Innowacyjny program STIMO

Wszystkie inicjatywy, które sprzyjają rozwojowi nauki i przyczyniają się do jej popularyzacji są nam bardzo potrzebne. Pomagają zmieniać ludzkie życie, rozwiązują problemy. Ostatnio bardzo dużo mówi się o projekcie, który może pomóc kilku milionom ludzi na świecie, cierpiącym z powodu urazów rdzenia kręgowego. Jest to jedno z przedsięwzięć  wspieranych przez fundację non-profit Wings for Life. Jest on finansowany między innymi ze środków zbieranych podczas Wings for Life World Run – międzynarodowego biegu charytatywnego organizowanego w 33 miastach z całego świata. Całkowity dochód z pakietów startowych i datków przeznaczany jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego.               
           Program STIMO – Stimulation Movement Overground, czyli innowacyjne badania kliniczne dla pacjentów po urazie rdzenia kręgowego, prowadzone są przez Szpital Uniwersytecki w Lozannie oraz tamtejszą Politechnikę Federalną. Inicjatywa pozwoliła trzem pacjentom znacząco poprawić swoją zdolność ruchową w czasie zaledwie pięciu miesięcy. O wynikach badań poinformowali szwajcarscy naukowcy: Grégoire Courtine i Jocelyne Bloch, którzy 1 listopada 2018 roku na łamach miesięcznika „Nature” opublikowali rezultaty swojej wieloletniej pracy. 
            Eksperymentalne badania składają się z dwóch różnych metod leczenia. Pierwsza z nich polega na pobudzeniu rdzenia kręgowego poprzez elektryczną stymulację zewnątrzoponową.  Implant, który wysyła bodźce umieszczany jest na odcinku, który odpowiedzialny jest za ruch mięśni nóg. Bodźce są zsynchronizowane z sygnałem płynącym z mózgu. Poprawia to organizację obwodów nerwowych. Naukowcy nie są do końca pewni na jakiej zasadzie działa ten mechanizm. Najprawdopodobniej stymulacja elektryczna powoduje „obudzenie” tkanki rdzenia kręgowego poniżej miejsca uszkodzenia, którą do tego czasu uznawało się za „uśpioną”. Największym wyzwaniem dla pacjentów jest skoordynowanie pracy implantu z ich własnym zamiarem chodzenia.         
            Druga metoda polega na używaniu specjalnego urządzenia, które stanowi wsparcie dla ciała podczas rehabilitacji. Pomaga ono w utrzymaniu równowagi, odciążeniu masy ciała i niweluje ryzyko upadkuSystem ten nazywa się FLOAT. Najważniejsze jest jednak to, że efekty leczenia utrzymują się nawet po wyłączeniu implantu.       
            Ta eksperymentalna terapia bez wątpienia jest szansą dla każdego, kto nabawi się uszkodzeń rdzenia kręgowego. Z każdym rokiem liczba takich osób rośnie. Głównym powodem są wypadki komunikacyjne. Wydawać by się mogło, że dla osoby przykutej do wózka inwalidzkiego nie ma większej nadziei na samodzielne poruszanie się na własnych nogach. Wyniki i rezultaty projektu STIMO napawają optymizmem i są nadzieją dla wielu milionów ludzi na świecie. Już teraz jest to ogromny przełom w badaniach nad niepełnosprawnością. Efekty, które widoczne są na grupie badanych pozwalają sądzić, że w przyszłości osoby takie, będą mogły samodzielnie żyć, a nie tylko egzystować.         

czytaj więcej

Osteoporoza

Człowiek w swoim życiu doświadcza wielu schorzeń. Istnieją również dolegliwości, których początkowe objawy są niezauważalne. Jedną z takich chorób jest osteoporoza, czyli choroba kości. Powoduje, że tkanka kostna ma małą masę i obniżoną jakość. W konsekwencji – szkielet jest bardziej podatny na złamania. W takiej sytuacji niebezpieczne mogą być nawet urazy, które u zdrowego człowieka nie powodują większych konsekwencji zdrowotnych. Jest to niestety bardzo powszechna choroba. Ze statystyk wynika, że w Europie i Ameryce Północnej dotyka około 6% mężczyzn i aż 21% kobiet w wieku powyżej 50 lat. 

Samodzielna diagnostyka jest w tym przypadku praktycznie niemożliwa. Każdy z nas powinien odpowiednio szybko zadbać o profilaktykę osteoporozy. Najlepszą opcją jest wykonanie pierwszych badań już między 24 a 26 rokiem życia, kiedy to człowiek osiąga swoja maksymalną masę kostną. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że mało kto myśli o tak o takich kwestiach tak wcześnie. 

            Powszechnie przyjmuje się, że w profilaktyce i leczeniu osteoporozy niezbędne są ćwiczenia. Jednak na dziś – rola aktywności fizycznej nie jest do końca określona. O ile wiemy, że znaczny jej spadek powoduje głębokie ubytki masy kostnej, to poprawa masy kostnej w wyniku zwiększonej aktywności fizycznej nie jest już tak oczywista. Pewnym jest, że ćwiczenia zwiększają wytrzymałość szkieletu, zmieniając jego budowę (architekturę). Istnieją badania pozwalające ocenić gęstość mineralną kości w różnych miejscach. Analizy tych badań pozwalają stwierdzić, że aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zapobieganie utracie masy kostnej. Według mnie – bardzo korzystne dla zdrowia kości jest uprawianie przez całe życie ćwiczeń, szczególnie tych z obciążeniem.             
            Starsze osoby z obniżoną sprawnością, w ramach profilaktyki osteoporozy, powinny pomyśleć o udziale w indywidualnie dobranych programach ćwiczeń. Oprócz tego niezwykle ważne jest wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych, regularnej kontroli wagi i unikania lub całkowitego odstawienia używek, w szczególności papierosów. Zasadniczo jednak, na skuteczność zapobiegania osteoporozie, największy wpływ ma właściwe żywienie. Szczególnie unikanie częstego w tej grupie wiekowej niedożywienia białkowego. Ważna jest też suplementacja witaminy D razem z wapniem. Podawanie samej witaminy D powoduje tzw. osteoporozę wtórną, która pojawia się przy niskiej ilości dostarczanego w diecie wapnia.
            Wciąż mało docenianym, a bardzo skutecznym sposobem wykrywania osteoporozy, na który w Polsce nie zwraca się zbyt wielkiej uwagi jest wczesna diagnostyka. W tym przypadku nie powinno być wykorzystywane badanie TK lub RTG, ponieważ ze względu na ilość promieniowania jonizującego nie może być badaniem przesiewowym. Jedną z możliwości, która dostępna będzie w EFFI jest badanie specjalistyczne określające realną gęstość kości. 

czytaj więcej

EFFI dba o formę i zdrowie I-ligii siatkówki kobiecej

EFFI partnerem 7R Solna Wieliczka 

Z radością informujemy, że rozpoczęliśmy współpracę z I-ligową drużyną kobiecej siatkówki WTS Solna Wieliczka. 
Walka o trofea wymaga najwyższej sprawności, dlatego będziemy wspierać wspaniałe, ambitne zawodniczki z Wieliczki i cały sztab trenerski klubu w dążeniu do osiągnięcia jak największych sukcesów.

Zadbamy kompleksowo o doskonałą formę i zdrowie zawodniczek zarówno w zakresie profilaktyki jak i szybkiego leczenia ewentualnych urazów. Drużyna WTS Solna Wieliczka będzie mogła korzystać z naszego supernowoczesnego centrum diagnostycznego, które umożliwia wykonanie wszystkich niezbędnych badań w ciągu jednej wizyty, jednego dnia. Fachową opieką medyczną zawodniczek zajmie się nasz zespół medyczny w składzie: ortopeda, radiolodzy, fizjoterapeuci i rehabilitanci. 
Teraz gramy w jednej drużynie. 

Porozumienie o współpracy sfinalizowali w klinice Mariusz Tyrański, Prezes Zarządu WTS Solna Wieliczka oraz Anna Czepita, Manager Kliniki. 

Kibicuj z nami WTS Solna Wieliczka

czytaj więcej

Wings for life – Word Run 2019


Dzisiaj punktualnie o 13:00 rozpocznie się kolejna edycja Wings for Life World Run – jedynego takiego charytatywnego biegu na świecie! W Polsce bieg organizowany jest w Poznaniu i weźmie w nim udział ponad 8 000 osób! Całość zbiórki przeznaczana jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego i rozwój programu STIMO.

Bieg ma unikalną formułę sportową. Po 30 min. od startu biegaczy rusza za nimi specjalny samochód pościgowy „meta”. Każdy uczestnik, którego dogoni samochód kończy wyścig. Zwycięża biegacz, którego jako ostatniego dosięgnie meta i przebiegnie najdłuższy dystans.

▶️Dowiedz się więcej o organizacji Wings for Life oraz programie STIMO, wspierającym badania nad rdzeniem kręgowym. 

czytaj więcej
KONTAKT

Lubimy rozmawiać,

pozostańmy w kontakcie.
Chcesz uzyskać szczegółowe informacje o usługach kliniki lub umówić wizytę – skontaktuj się z nami.

Andrzeja Sokołowskiego 19, 31-436 Kraków

GODZINY OTWARCIA

pon-pt:  08:00 – 20:00

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Menu